Truva

Troy
Şavaşmak ne kadar ihtişamlı gözükürse gözüksün, Mustafa Kemal Atatürk’ ün dediği gibi zorunda kalmadan savaşmak bir cinayettir.Çünkü savaş yaratanın insana verdiği yaşamı canice ondan alır. Bununla kalmaz bir çiçeği kökünden söker gibi diğer yaşam bağlarına da zarar verir. Geride yüreği küle dönmüş aileler, yetimler kalır.Ve her ne olursa olsun, yaratana karşı olan inanç, insanları katletmek için bir araç olarak
kullanılmamalıdır.Truva kralı oğulları Hector ve Paris’ i dinlemediği için çok sevdiği insanlarına bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödetmiştir. Eğer yaratan ile kul arasına girilmezse, o kulu nedeni belli olmayan bir cehenneme sürüklemek çok ağır ve affedilemez bir günah olmalı.

Bir insana, aşkın ateşi ve sonsuz sevginin huzurunu yaşamasına izin verebilmektir asıl erdemlilik. Rengi, ırk ve dili ne olursa olsun, bütün dünya da zevk için medeniyetleri yok eden; bu nereden estiği bilinmeyen hırs acaba daha kaç Truva gibi eşsiz diyaları tarih sahnesinden silecektir? Ve en önemlisi de bizim içimizde taşıdığımız insanlık, ne zaman bu cahilliği yenecek güce erişecek?

O güzel diyarlarda, tarihin kokusu içinde yaşamak, aşık olmak için nelerimi vermezdim!

Irkı farklı olan ama erdemli olan her insan, bu dünya da kardeştir. Tıp kı Achilles ile Hector’un olduğu gibi…

Bora EKE
15.10.2006

Comments are closed.