Selanik

Anladım. Bir insan hayatını paylaşacağı eşi, kendisini adayacağı işi nasıl ararsa, özünden gelen yaşayabileceği yeri de ararmış.

Ben onu Selanik’te buldum. Dedelerimiz buralardan gelip, İzmir’e yerleşmişler. Mübadele yıllarında neden özellikle Selanik ile İzmir arası göçün gerçekleştirildiğine şaşmamak gerek.

Şu masadaki yemekler, içecek ve dostluğun tadını başka hangi kültürün sofrası verebilir ki? Biz Ege’liyiz. Bizim hikayemiz Ege denizinin karşılıklı iki yakasında yaşanan, tarihin yazdığından farklı bir evveliyata dayanır. Dostlukların, tavernaların, müziklerin, tatların, dansların kardeşliğini anlatır. İçinde özlemler vardır…

Atatürk’ün doğduğu evin manevi değeri o kadar büyükmüş ki, içine girer girmez etkilendim. Öylece durdum ve daha doğru düzgün etrafıma bile bakmamışken yazmaya başladım. Nasıl bir ebeveyn çocuğunun kılına bir zarar gelsin istemezya; bir savaş ya da felaket olsa bu evin başına hiçbir şey gelmesi düşüncesini kabullenemedim. Biz onu korumalıyız dedim içimden. Zarar görmesine İzin vermemeliyiz. Çünkü Atatürk o kadar değerli bir insan ki. O öyle kalbimizdeki. Bir mabedim olsa burası olurmuş. Ama tüm mabetlerden öte, sen bizim kalbimizdesin. Öyle ki toprak olsak; ruhumuzla tekrar tekrar can bulacaksın. Sen ne kadar onurlu bir insanmışsın Atam!

Hissediyorum ki; yolum buralara yine düşecek, kim bilir hayatımızın bir bölümü belki burada geçer? Zaten hep var olacak arkadaşlıkların tohumları atıldı, onlar sulanmak ister.

Her geçen gün hayatımda aradığım, o eksikliğini duyduğum özlemlerden bir parçasını daha bulmanın huzuru ve mutluluğu içindeyim. Anlıyorum ki o tüm sabırlar, emeklerin her birinin bir nedeni varmış. Üzülüyorum, yalnızlıkları yaşıyorum. Ama her yeni gün ayağa kalkıyorum. Bakıyorum ki güneş doğmuş, yaşanacak şeyler var. Öğrenilecek ve de paylaşılacak.

Size verebileceğim sahip olduğum yegane zenginlik bu? Fazlası olursa, onu da paylaşmayı öğrenmek isterim.

Özgür ve kültürünle yaşa. Dünya’nın yaşayan tüm kentleri!

Bora Eke
(Selanik, Yunanistan – Nisan 2014)

Comments are closed.