Erdem ve Değerlerim

My Values and Morals

Kararlar Başlangıçta Verilirler. 

Önemli kararları vermeden önce daima iki kez düşünmek gerekir. Çünkü başlangıçta alınan doğru olmayan bir kararın, ileride yaratacağı olumsuzlukları ve onlara karşı yapabileceğimiz fazla bir şeyin olmadığının farkındayım.


Liderlik Anlayışımın Temel Dayanağı Pozitivizmdir. 

Gerçek Liderlik; Bir hayali binbir parçaya bölüp, zamanı geldikçe hepsini bir bütün haline getirerek sergileyebilmektir.

Bu erdemimi geliştirirken izleyeceğim en önemli kaynak; yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür.

İhtiyacı olan insanlara yardım edebilmenin getireceği huzuru yaşayacağım.

İnsanlar sahip olduğu zenginlikleri, sadece kendisine saklama hatasına kapılmamalıdır. Paylaşmaktan vazgeçtiğiniz her değer, kendi hayatınızdan çalmış olduğunuz eşsiz bir hazinedir.

Hiçbir zenginlik kalıcı değildir, gerçekten ihtiyacı olan insanlara gönülden yardım etmeyi öğrenmeyi kendime vazife edineceğim.

İyi Bir Dinleyici Olacağım!

Senin olduğu gibi insanların da fikirleri olabileceğinin farkında olmalısın. Eğer kendi fikirlerinin dinlenmesini istiyorsan, öncelikli olarak senin karşındaki insanları dinleyebilme yetisine kavuşman gerekiyor.

Hayatta her insan kendi fikirlerini açıklama ve kendini insanlara tanıtma arzusuyla yaşar. Artık dinlemenin konuşmaktan çok daha erdemli bir davranış olduğunun farkındayım.

Kibar Olmak;

Hayatta seni sen yapan en önemli özelliklerinden birinin kibar olmak olduğunu unutma! Kendin gibi ol, o zaman istediğin takdiri göreceksin ve hayata sırf sen olduğun için kattığın bir anlam olacak.

 

Özlü Ol !

İşlerin ne kadar yoğun olursa olsun sakın güzel sözleri okumaktan ve söylemekten kaçınma! İnsanlar sana başka şeyleri dikte etse de onlara dön ve şöyle söyle;

Benim özüm budur. Bunu görmezden gelerek beni kafandaki insan gibi nitelendiremezsin. Unutma insanların tek ortak yönleri farklı olmalarıdır ve her yiğidin yoğurdu yiyişi farklıdır. Beni iş hayatında başarıya ulaştıracak tek şey aksine daha özlü olmaktır.

Sürpriz Yap!

İnsanlara hayatta, ufak dahi olsa anlamlı sürprizler yapmayı tercih ederim. Bir gün hiç beklemediğiniz bir anda kapınız çalınabilir ve postacının size getirdiği zarfın içinden; birlikte yaşadığınız güzel anların anısına birkaç fotoğraf alabilirsiniz. O zaman bilin ki; Bora nerede olursa olsun sizleri sevecektir. Bedeli ne olursa olsun.

Yaşadığım Her An Kendimi Kanıtlamam İçin Bir Fırsattır!

Yaşadığımız her an kendimizi kanıtlamamız için bir fırsattır. İnsanoğlu yapabilecekleri ile sınırlanmış bir canlı değildir!

Sadece kalbin sevgiye değil, beynin de hazza ihtiyacı olduğunu bilirim.

İnsan ilişkilerine yatırım yaparım.

Hayatta hepimiz aslında tek bir gaye için yaşarız. Bu da mutlu olabilmektir. İnsanları mutlu edebilen tek şey ise başkalarıyla tatlı ve acı günlerini paylaşabilmektir.

Çevremdeki insanların bana saygı ve sevgi göstermesi için ilk olarak benim onlara bunu sunmam gerektiğini bilirim.

Eğer gelecekte insanlarla başarımı paylaşmayacağımı bilsem, hiçbir hayal kurmazdım.

İnsanlara değer vermeyi öğrenin. Böylece sizin de hayata katmış olduğunuz bir anlam olsun.

Sevgi benim en büyük silahımdır!

Her insanın, onu diğerlerinden farklı kılan bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerden bazıları kısa, bazıları ise uzun sürede gelişir. Ben bazen kararsız, konuşmalarında çelişen ya da kırıcı bir insan olabilirim. Bu özelliklerimin zamanla değişeceğini biliyorum. Buna rağmen hayatımın her evresinde değişmeyecek tek özelliğim ise nesnelere ve canlılara değer verebilmek ve onları sevmek olacaktır.

Doğayı Severim!
Ailemi Severim!
Öğretmenlerimi Severim!
Arkadaşlarımı Severim!
Akrabalarımı Severim!
Dostlarımı Severim!
Hayvanları Severim!
Güneşi ve Denizi Severim!
Paylaşmayı Severim!
Atamı Severim!
Ülkemi Severim!
Halkımı Severim!
Allah’ı Severim!

Hayatta hiçbir şey benim canlılara olan sevgimi ifade etmeme engel olamaz!

Çok okumam gereğini yerine getiririm.

Sahip olduğum bilgiyi insanlara farklı şekillerde sunabilme yeteneğimin farkındayım. Ama bir şeyin daha farkına vardım ki; derinlemesine bilgi sahibi olmadan uzun vadede gerçek başarıları elde etmekte zorlanabilirim. Bundan dolayı çok okumanın keyfini hissedip kendimde her zaman daha fazla bilgiye sahip olma arayışında olmalıyım.

Aileme gerekli olan ilgiyi sunarım.

Bana okuduğun en güzel kitap nedir diye sorsalar, kuşkusuz annem derim. Ailem benim hayatımda en çok ilgi duyduğum insanlardır. Ben de ailemin bir parçası olarak onlara ilgi ile hediyeler sunmalıyım.

Yaşadığım sürece hiç şüphesiz yanımda olacağını bildiğim insanlar sadece ailemdir.

Bilgeliğin ilk adımı cahil olduğumuzun farkına varmaktır.

Ben yüzeysel olarak bildiğim bir konu hakkında yalanlar satmaktan korkmam, tam tersi beni öğrenmeye teşvik eden şey bu ilk eylemdir.

Müthiş bir PR’ cı olacağım.

Jeff Bezos, nasıl 1 milyonuncu müşterisine siparişlerini kendi eliyle vermek için uçağa atlayıp Hong Hong’a gittiyse, ben de insanların önemli günlerini kaydedip onlara sürprizler sunacağım.

Ve bunun en önemli aracı ise yaşamın kareleri olacak; yani fotoğraflarım.

Kazan Kazan

Uzun yıllar emek verilerek elde edilen ilişkiler, yanlış bir davranış ile yok olma tehlikesi yaşayabilir. Bugüne kadar yaşadığım olaylara genellikle sinirli yanıtlar verdim. Bu hem bana hem de karşımdaki insanlara zarar verdi.

Şu andan itibaren “Kazan Kazan” ilişkisini belirleyip insanları kaybetmek yerine kazanmayı tercih ederek; problemlerimi çözmeye çalışacağım.

Erdemli Ol!

İradeli Ol!

Geleceği Gör!

Aklını iyiliğe adamış her insana verdiğim vaadi yerine getiririm.
Akıllı, insanlarla iyi ilişkileri olan ama tüm bunlara rağmen bulunduğu yerde bireyselciliğini ön plana çıkaran, çıkarları doğrultusunda hareket eden bir hırsız olmayacağım.

 

High Values and Morals
As a young, dynamic visionary economist, I believe in lifelong learning; seeking new techniques and strategies for improvement, I pride myself on my strong ethics, values and morals.