Ekşi Elmalı Pancar Salatası

IMG_7986İzmir’de halamı ziyaret ettiğimizde görüp beğendiğim “Ekşi Elmalı Pancar” salatasını, geçen Pazar yapıp resim atölyesine götürdüm. Pek beğendiler. Sosyal medyada sevdiklerimden gelen talep üzerine aşağıda tarifi paylaşıyorum.

Malzemeler; Salata için Pancar, Ekşi Yeşil Elma, Nar ve Ceviz’den oluşuyor. Sos için ise Zeytin yağı, limon, ceviz, kekik, balzemik sirke, toz biber, muskat ve pekmez kullandım.

Yapılışı;

Çiğden pancaların ve ekşi elmaların kabuklarını soyuyoruz. İki orta boy pancara, bir ekşi elma gelecek şekilde bir oran kullanabilirsiniz. Pancar ve elmaları rendeliyoruz. İçine nar taneleri ve minik parçalara ayırdığım cevizden ekliyoruz. Son derece basit ama bir o kadar da lezzetli!

Sos için minik bir kabın içinde 2 kahve fincanı kadar zeytinyağı, yarım limon suyu, göz kararıyla kekik, balzemik sirke, az muskat rendesi, kırmızı toz biber ve bir çay kaşığı pekmezi ekleyoruz. Sonra cevizin zeytinyağına vereceği tat için toz haline getirdiğiniz cevizide son olarak sosa ekleyip, sosu güzelce karıştırıyoruz.
Kendi beğeninize göre malzemelerde oynama yapabilirsiniz; örneğin muskat yerine karabiber, balzemik sirke yerine başka bir sirke gibi. :)

IMG_7967Sunum;

Sunum için LAV’ın Karen kaselerini kullandım. Kase tabanına yıkayıp kuruladığım kuzu kulaklarını ekledim. Kuzu kulağının ekşimsi tadını seviyorum. C vitamini ihtiyacımız şu günlerde hat safada! Kasenin ortasına salata, üzerine de sostan ekledim. Süslemek adına ceviz ve nar parçaları kullanabilirsiniz. Ben elimde bulunan kızarmış hellim peyniriyle kare bir son dokunuş yaptım.

Sunum yaparken ilk izlenim çok önemli. Bunun için kasenin tamamını ilk seferde doldurmayı tercih etmek yerine küçük bir kısmına salatayı ekleyerek daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu aynı zamanda sevenlerin bir kase daha istemesine neden olacaktır.

Afiyetle,

Bora

Comments are closed.