Archive for 25 Eylül 2012

Truva

Troy
Şavaşmak ne kadar ihtişamlı gözükürse gözüksün, Mustafa Kemal Atatürk’ ün dediği gibi zorunda kalmadan savaşmak bir cinayettir.Çünkü savaş yaratanın insana verdiği yaşamı canice ondan alır. Bununla kalmaz bir çiçeği kökünden söker gibi diğer yaşam bağlarına da zarar verir. Geride yüreği küle dönmüş aileler, yetimler kalır.Ve her ne olursa olsun, yaratana karşı olan inanç, insanları katletmek için bir araç olarak
kullanılmamalıdır.Truva kralı oğulları Hector ve Paris’ i dinlemediği için çok sevdiği insanlarına bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödetmiştir. Eğer yaratan ile kul arasına girilmezse, o kulu nedeni belli olmayan bir cehenneme sürüklemek çok ağır ve affedilemez bir günah olmalı.

Bir insana, aşkın ateşi ve sonsuz sevginin huzurunu yaşamasına izin verebilmektir asıl erdemlilik. Rengi, ırk ve dili ne olursa olsun, bütün dünya da zevk için medeniyetleri yok eden; bu nereden estiği bilinmeyen hırs acaba daha kaç Truva gibi eşsiz diyaları tarih sahnesinden silecektir? Ve en önemlisi de bizim içimizde taşıdığımız insanlık, ne zaman bu cahilliği yenecek güce erişecek?

O güzel diyarlarda, tarihin kokusu içinde yaşamak, aşık olmak için nelerimi vermezdim!

Irkı farklı olan ama erdemli olan her insan, bu dünya da kardeştir. Tıp kı Achilles ile Hector’un olduğu gibi…

Bora EKE
15.10.2006

Mesaj

Az önce izlediğim bilim-kurgu türündeki film, bana geleceği öğrenmenin kapısının bilime verilen önemden geçtiğini eşsiz bir şekilde gösterdi.

Bilim her zaman kayıt arar. Varoluşu aramak inançsızlık değildir. Çünkü aranan varoluş bile bulunduğunda; insanlara daha fazla erdem, alçak gönüllük ve inanç verebilir. Ve insanlar kendilerini evrende ne kadar yalnız görselerde, onlar duygularıyla eşsiz yaratılmız varlıklardır. Tıpku varoluşun bulunduğu yerdeki canlının söylediği gibi;

“Küçük ama önemli adımlar.”

Bize bahşedilen ömür tüm gerçekleri bir kerede sergilemeye izin vermesede, her bir insanın verdiği mücadele bize bu gerçeği sergileyen bir çığır açıcaktır. Şu sözü bir yerlerden anımsıyorum sanki;

“Gerçek başarıları yaşamak isteyen insanlar, hayallerini başka insanların hayalleri ile birleştirme meziyetine ulaşabilen insanlar olacaktır.”

Belkide şu an içimizde hissettiğimiz hayalin, Mustafa Kemal Atatürk’ ün bir hayalinin parçası olması çok doğru bir münasebettir. Bizler içimizdeki gücü aradığımız ve bunu iyiliğe adadığımız sürece gerçek bir dünyaya daha yakın olacağız.

Nice Mutlu ve Cumhuriyet’ le yaşayan 83. yıllara…

Saygı ve sevgilerimle,

Bora EKE
(Buca, İzmir/Türkiye – 29.10.2006)

Yeni Bir Yaşam

Yaşam fena halde bir eve benziyor olabilir. Bazen ondan nefret etseniz bile onun içine sığdırırsınız bütün
anılarınızı. Size sevgi katan bütün canlılarbu evin içine sızan güneşle beslenmiştir.

İşte tüm bunlardan dolayı bir ev inşa edip, huzurlu bir aile kurmak çok güzel bir hayal olabilir. Belki tüm insanları
kurtarmak için kahraman olmayı denemekten bile ötedir, gerçek bir insan olabilmek.

Bu gözlerin içine baktığımda, bunu yapabilecek bir ruh görüyorum. Hepimiz içimizdeki sevgiyle mutlu bir yaşamı
fazlasıyla hakediyoruz.

Zaten doğadaki her yokoluş, yeni varoluşların bir yansıması değil midir?

Bunu başarabiliriz.

(Buca, İzmir/Türkiye – 04.11.2006)

Bora EKE